محل تبلیغات

پایگاه خبری اقتصادی رشت امروز ؛سعید سیمیاری -رشت یکی از قطب های تولید کیک و شیرینی کشور در طی سال های اخیر مطرح است . خلاقیت ، نوآوری همراه با رقابت قنادان شهرستان رشت موجب شده است تا این شهر با تعدد واحدهای صنفی روبرو باشد و از سویی دیگر قنادان خانگی هم بر بازار رسمی این صنف اگر چه دامن زده است اما به واسطه اقبال از مصرف این مواد غذایی موجب شده است تا این شهر شمالی ایران با رقابت جدی تر روبرو باشد و این مهم زمینه کارآفرینی و سرمایه گذرای بیشتری را با خود به همراه داشته است. بنابراین اگر چه روز به روز بر فروشندان کیک و شرینی خانکی در این شهر رو به افزایش است و تقاضای پیش روی آنان در شبکه های اجتماعی نشانگر هدایت بخشی از بازار مصرف به سمت تولیدات خانگی است اما برای حمایت و بقای تولید و کارآفرینی توجه به واحدهای صنفی که تامین کننده منافع دولت هستند و هیچ گونه هزینه سرباری بدون کوچکترین یارانه های دولتی برای ساختار حاکمیتی کشور ندارند ضروری است. رشت هم اکنون در بخش غذا از جمله رستوران ها ، کافی شاپ ، قنادی ها ‌به عنوان یکی از جاذبه ترین شهر غذای ایران است که همین مهم می تواند سالانه گردشگران زیادی را به سمت مرکز گیلان در رشت هدایت کند. نداشتن برنامه ریزی توسط مسوولان متولی این سرمایه ارزشمند که تحریک کننده اقتصاد این شهر است را با تهدید جدی روبرو می کند.

رییس اتحادیه قنادان شهرستان رشت روز گذشته در گفتگو با ایسنا گفت: کاهش قدرت خرید مردم موجب شده است که شاهد کاهش فروش کیک و شیرینی در قنادی های رشت باشیم.
یحیی جدی در خصوص گرانی شکر و مشکلاتی که برای قنادان با توجه به افزایش هزینه تولید کیک و شیرینی به وجود آمده است، اظهار کرد: مشکل قنادان فقط شکر نیست گرانی و کمبود روغن بیش از شکر موجبات رنج قنادان را پدید آورده است.
وی افزود: مکاتباتی برای حل مشکل روغن قنادان شهرستان انجام شده و تا وضعیت بازار کیک و شیرینی از شرایط کنونی بدتر نشده باید برای تامین روغن قنادان تدابیری اندیشیده شود.
جدی ادامه داد: توان خرید مردم کاهش یافته است و از سال گذشته تاکنون شاهد کاهش فروش کیک و شیرینی در قنادی های رشت هستیم.
به گفته رییس اتحادیه قنادان از آنجاییکه کیک و شیرینی از اقلام اساسی سبد خانوار مردم نیست و در اولویت های بعدی قرار دارد، تعداد مشتریان قنادان ما نیز کاهش چشمگیری دارد.
رییس اتحادیه قنادان شهرستان رشت با بیان اینکه بیش از ۲۷۰ واحد صنفی عضو اتحادیه قنادان شهرستان رشت هستند، تصریح کرد: اگر وضعیت تامین روغن قنادان به همین منوال ادامه پیدا کند، شاهد بیکار شدن کارگران قنادی های رشت خواهیم بود.
وی بیان کرد: ادامه کار و فعالیت برای برخی از واحدهای صنفی قنادی دیگر صرفه اقتصادی ندارد و پیش بینی می شود شب عید امسال هم فروش چندان مطلوبی نداشته باشند.
جدی گفت: برخی از قنادی های رشت استیجاری هستند و با توجه به کاهش فروش کیک و شیرینی و کمبود و گرانی روغن و شکر حتی قادر به پرداخت اجاره مغازه خود نیز نیستند و نیاز به کمک جدی در این بخش وجود دارد.

محل تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =