با بازبینی قرار گرفتن حد بستر رودخانه های گیلان ؛

کاهش قیمت مصالح  ساختمانی و سرعت در اجرای پروژه های عمرانی در راه گیلان

۱۴۰۳/۰۳/۲۱ ۲۳:۴۰ چاپ

رشت امروز |چندی پیش بود که آب منطقه ای گیلان اقدام به صدور سند در بستر رودخانه های استان از جمله رودخانه سفیدرود اقدام کرده بود که این خود باعث بسته شدن بسیاری از کارخانه های تولید شن ، ماسه ، بتن و آسفالت که از  سالهای دور در بنا شده بود ، گردید.

با تعطیلی کارخانه های حیاتی ساخت و ساز ، قیمت تمام شده مسکن در گیلان به طور فزاینده ای بالا  رفته  به شکلی که با یک جستجو ساده در مورد قیمت مسکن در  دو سال گذشته و مقایسه آن با قیمت روز مسکن به جز تورم می توان این تفاوت را حس کرد.

از آنجا که دولت سیزدهم شعار حل مشکل می داد اما برخی مدیران سنگ اندازی می کردند که با بروز چنین موانع بزرگی  ، سرانجام موجب شد تا در جلسه ای در بیت آیت اله فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و با حضور استاندار گیلان و رییس کل دادگستری استان پیرامون گره گشایی از مشکلات استان در این بخش تصمیم گیری شود.

در این جلسه که تعدادی از مدیران ارشد استان و برخی مدیران دستگاههای نظارتی و  امنیتی حضور داشتند در خصوص حل مشکل تامین مصالح استان و تعطیلی برخی واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی و رودخانه ای که با صدور سند در بستر رودخانه ها فعالیت داشتند و از سویی کشاورزانی  که سال های طولانی با زحمت و مشقت که بر روی اراضی نسل در نسل کشت و کار می کردند به یک باره مالکیت خود را از دست داده و حتی به عنوان متصرف نیز معرفی شدند ، مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این نشست هم اندیشی که با هدف گره گشایی از مشکلات ساماندهی رودخانه ها آغاز شد ؛ پیرامون کاهش قیمت مصالح ساختمانی و افزایش سرعت در اجرای پروژه های عمرانی در گیلان مورد بررسی قرار گرفت؛ چون هم اکنون نه تنها قیمت مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز بالا است بلکه پروزه های عمرانی استان با مشکل تامین مصالح روبرو هستند.

لذا به جهت تعطیلی برخی از کارخانه های دانه بندی شن و ماسه و تولید آسفالت ، مرمت و احداث جاده های جدید با مشکل و حتی در برخی از مناطق با تعطیلی کاهای عمرانی  روبرو هستیم ، به جهت فقدان بتن مناسب ، ساخت و سازهای استان با روند کندی مواجه شده  و نبود مصالح مورد نیاز ، شن ریزی جاده ها را نیز را متوقف کرده است.

حریمی که برای رودخانه نه تنها حاشیه امنی ایجاده نکرده بود بلکه با نبود راه حل مناسب سبب جلوگیری از تولید محصولات کشاورزی شده ، به شکلی که هر جایی در گیلان که رودخانه ای در آن وجود داشت زمین های اطراف به نام آب منطقه ای گیلان سند دار شده  و کشاورزانی که سالها در آن به کار و  کشت مشغول بودند حالا به عنوان مجرم شناخته می شدند.

اما با تدبیر مسوولان عالی استان نه تنها مشکل کشاورزان حل می شود بلکه  روح جدیدی در زمینه اشتغال بر پیکره بی جان اشتغال استان دمیده خواهد شد .

نتیجه این نشست مهم کشاورزان را از محرومیت خارج و آنان را به  تولید کننده قانونی محصولات کشاورزی تبدیل  خواهد کرد .

لذا با تدبیر مسوولان عالی استان ، کارگاههای دانه بندی شن و ماسه تعطیل شده باز گشایی می شوند و با اشتغال جوانان  روبرو خواهیم بود و با نظارت دفتر فنی استانداری گیلان ،  پروژ ه های عمرانی با سرعت فزاینده ای رو به جلو خواهد رفت.
حال با توجه به ابهامات و ایرادات وارده بسیار بر حد بستر تعیین شده توسط سازمان آب منطقه ای ، طرح پژوهشی اولیه تعیین حد بستر واقعی در بستر رودخانه سفیدرود توسط اعضا هیئت علمی دانشگاهی استان در حال انجام است  و در صورت اثبات علمی مبنی بر عدم رعایت اصول فنی و علمی در تعیین حد بستر به واسطه پیگیری های استاندار گیلان و رهنمودهای آیت اله فلاحتی و حساسیت همه جانبه دستگاه قضایی استان در تعیین حد بستر رودخانه های گیلان ،  از جمله سفیدرود ؛ بازنگری÷                     ÷ قرار خواهد گرفت تا نسبت به احقاق حقوق کشاورزان و تولیدکنندگان اقدامات لازم انجام پذیرد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان