رشت امروز |بازرس کل گیلان با اشاره به پیشرفت کمتر از ۶۰ درصدی سد پلرود، گفت: این پروژه نباید تعطیل می‌شد و پیمانکار فقط به خاطر ۶۰ میلیارد تومان کار را متوقف کرده بود.

سجاد ده ده جانی بازرس کل گیلان امروز دوشنبه، ۲۱ خردادماه در حاشیه بازدید از پروژه سد پلرود در شهرستان رودسر که با همراهی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان، مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان، فرماندار رودسر و رئیس حوزه قضایی رحیم آباد انجام شد، اظهار کرد: سد پلرود از سال ۸۹ آغاز شده و در ابتدا اعتبار ۸۹ میلیارد تومانی داشته است.

وی با اشاره به پیشرفت کمتر از ۶۰ درصدی سد پلرود، افزود: این پروژه باید در سال ۹۵ به بهره برداری می‌رسید اما اکنون در سال ۱۴۰۳ هستیم و متاسفانه کار به اتمام نرسیده و باتوجه به پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی برای بهره برداری نیازمند اعتبارات قابل توجهی است.

بازرس کل گیلان با بیان اینکه بایستی اعتبارات پرداخت شده برای ساخت سد پلرود طی سال‌های گذشته را بررسی کنیم، ادامه داد: هرگونه قصور مسئولان مربوطه که در دوران مسئولیت خود داشته‌اند را بررسی کردیم، زیرا بایستی اقدامات لازم را به موقع انجام می‌دادند تا منجر به پرداخت مبالغ اضافه نشود.

ده ده جانی، با اشاره به برگزاری جلسه با مسئولان ذی ربط در حاشیه بازدید امروز، از تعیین ۶ الی هفت مصوبه در این جلسه خبر داد و خاطرنشان کرد: براساس این مصوبات، دستگاه‌ها باید در زمان مقرر اقدامات لازم را انجام دهند و اگر در موعد مقرر اعلامی در مصوبات، تعیین تکلیف صورت نگیرد، اداره کل بازرسی استان به عنوان ضمانت اجرایی، ورود مجدد به موضوع را در دستور کار قرار می‌دهد و اگر چنانچه به جرم یا تخلفی برخورد کنیم، اقدام قانونی لازم را انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به موضوع قطع اشجار برای احداث جاده جایگزین، اضافه کرد: این کار نیز باید در سال‌های قبل تعیین تکلیف می‌شد که نشد و لذا پس از ورود سازمان بازرسی و مکاتبات لازم با سازمان برنامه و بودجه، امروز به نتیجه رسید.

بازرس کل گیلان همچنین به موضوع شروع مجدد پروژه سد در کمترین زمان ممکن توسط پیمانکار پروژه اشاره کرد و متذکر شد: پیمانکاران باید سر کار حاضر شوند و پروژه را تکمیل کنند، درباره جاده‌های جایگزین نیز طبق اظهارنظر مشاور ذی صلاح و قطع اشجار در این مسیر، مصوباتی را داشتیم.

ده ده جانی با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای به قید فوریت باید نسبت به صدور سند برای اراضی تملک شده اقدام کند، گفت: این پروژه نباید تعطیل می‌شد و پیمانکار فقط به خاطر ۶۰ میلیارد تومان کار را متوقف کرده بود؛ این در حالی است که پروژه بسیار بزرگ بوده و اعتبارات زیادی هم دارد و لذا این موضوع را نمی‌پذیریم و نباید چنین اتفاقی می‌افتاد.

وی تاکید کرد: اگر بازرسی استان در جریان بررسی قصور و کم کاری و سهل انگاری احتمالی که منجر به تضییع اموال عمومی و وجوه شده باشد، اعمال جرم می‌شود و تا حصول نتیجه و رای مقتضی، پیگیری قانونی خواهد کرد.

سد پلرود نیازمند ۴ هزار میلیارد تومان است

موسی فکور معاون هماهنگی عمرانی استانداری گیلان نیز با بیان اینکه جلسه‌ای در وزارت نیرو در همین رابطه برگزار شده، اظهار کرد: یکی از موانع این پروژه که اینجا وجود داره بحث ساختمان ها و تملک اراضی است که اعتبارات آن پرداخت شده اما تملک انجام نگرفته است.

وی با تاکید بر اینکه باید پیمانکار کار را آغاز و بحث بریدن درخت‌ها در مسیر جاده نیز تعیین تکلیف شود، یادآور شد: بنا بر آنچه که اعلام شده ۴۰۰۰ میلیارد اعتبار تا به امروز این پروژه با توجه به پیشرفت فیزیکی حدود ۵۶ درصدی کل پروژه و پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی سازه نیازمند است.

فکور در پایان گفت: با توجه به جلسات برگزار شده و رفع موانع فکر میکنم انشاالله کمتر از یک ماه آینده کار شروع شود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان