رشت امروز |معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به عملکرد ۳ ماهه بنادر شمال کشور در سال جاری، اعلام کرد: طی مدت یاد شده، بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا در بنادر شمالی تخلیه و بارگیری شدند که این میزان نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد رشد داشته است که سهم مجتمع بندری انزلی از این تجارت بیش از ۶۰۰ هزار تن بوده و در بخش صادرات نیز در مدت یادشده رشدی 50 درصدی را بهمراه داشته است.

تخلیه وبارگیری بیش از ۲میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا در بنادر شمالی/ رشد 50 درصدی صادرات بندرانزلی در 3 ماهه نخست امسال/ 2 ایده درمورد امکان اتصال مجتمع بندری انزلی به راه آهن سراسری

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، علی اکبر صفایی عصر چهارشنبه ۳۰ خرداد ماه پس از بازدید از مجتمع بندری انزلی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه با تلاش های وزارت راه و شهرسازی، راه آهن رشت به بندر کاسپین به اتمام رسید، اظهار داشت: این بندر به ریل سراسری کشور وصل شد و موجب شد که دو استان مهم کشور شامل گیلان و مازندران به ریل سراسری متصل شود.

وی افزود: کشورهای حاشیه دریای خزر به خصوص کشورهای بزرگی از جمله روسیه و قزاقستان کشورهای ریل‌ پایه هستند و از ریل بهره‌برداری‌های بسیار زیادی انجام می‌دهند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در بندر امیرآباد  دو پروژه ترمینال و اسکله رورو در حال اجرا داریم، گفت: اجرای این دو پروژه می‌تواند در رشد تبادل تجاری ما را از طریق ریل با کشورهای حاشیه دریای خزر تاثیر بسیار مناسبی داشته باشد.

صفایی در مورد امکان اتصال مجتمع بندری انزلی به راه آهن سراسری کشور نیز اظهار داشت: در این رابطه ۲ ایده مطرح است اول انتقال شاخه ای از ریل بندر کاسپین به بندرانزلی است که این پروژه به علت وجود تالاب انزلی و حساسیت‌های زیست محیطی بسیار، در حال مطالعه بوده و می توان گفت که سختی های زیادی بهمراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: راهکار دوم این است که بتوانیم در نزدیک‌ترین نقطه ریلی به مجتمع بندری انزلی یک مجموعه ترمینال کانتیری -ریلی تشکیل دهیم و با کامیون بین بندر و ترمینال ریلی این نقیصه را برطرف کنیم که هر دو موضوع در دستور کار مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان قرار دارد تا آنچه که به نفع مردم کشور و حمل و نقل است، اجرا شود.

رشد 50 درصدی صادرات بندرانزلی در 3 ماهه نخست سال

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به عملکرد ۳ ماهه بنادر شمال کشور در سال جاری، اعلام کرد: طی مدت یاد شده، بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا در بنادر شمالی تخلیه و بارگیری شدند که این میزان نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد رشد داشته است.

صفایی با بیان اینکه سهم مجتمع بندری انزلی از این تجارت بیش از ۶۰۰ هزار تن بوده، عنوان داشت: این بندر در بخش صادرات نیز در مدت یادشده رشدی 50 درصدی را بهمراه داشته است.

اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه تعامل شهر و بندر

وی با بیان اینکه علاوه بر فعالیت‌های سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه دریایی و بندری، اقدامات خوبی در راستای مسئولیت های اجتماعی سازمان بنادر و دریانوردی در استان ها صورت گرفته، خاطر نشان کرد: پروژه لایروبی آبراه های تالاب بین المللی انزلی با پیشرفت 75 درصدی، تعریض خیابان بایندر با پیشرفت 60 درصدی، روکش آسفالت جاده دسترسی به بندر،  لایروبی حاشیه بلوار تاریخی انزلی به منظور کمک به گردشگری دریایی و حمایت از قایقرانان و تعمیرات اساسی اسکله گرد از جمله اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در استان گیلان بوده است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان