به دعوت سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت و با حضور مسوولان و فعالان اقتصادی گیلان صورت گرفت؛

برگزاری مراسم جشن سالگرد تاریخ ماندگار روسیه در 12 ژوئن 1990

۱۴۰۳/۰۳/۲۲ ۲۲:۲۵ چاپ

رشت امروز |روس ها 10 تا 12 ژوئن رابه مناسبت یادبود اعلام حاکمیت دولتی ومستقل شدن روسیه ازاتحاد جماهیر شوروی جشن میگیرند.

اعلام حاکمیت دولتی درسال 1990 میلادی به تصویب رسید وبه مناسبت این روز هرسال روس هابه فعالیت و تفریحات زیادی می پردازند.

عصر امروز به دعوت آقای  آندری وادوف سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت مراسم جشن ملی سالگرد روز ملی حاکمیت دولت فدراسیون روسیه در محل سرکنسولگری و با دعوت از استاندار گیلان ، مدیران اقتصادی و فعالان بخش خصوصی ، رئیس اتاق بازرگانی  ، شهردار و رئیس شورای شهر رشت  برگزار شد.

در این مراسم که مهمانان با دسته گل های آذین شده یکی پس از دیگری وارد محوطه سرکنسولگری شدند روز ملی فدراسیون روسیه را به آقای وادوف و دولت و ملت فدراسیون روسیه تبریک گفتند.

سید جلیل جلالی فر  فعال اقتصادی و اداره کننده برنامه ابتدا از آقای وادوف میزبان مراسم برای سخنرانی دعوت بعمل آورد.

در این مراسم آقای وادوف ضمن تبریک به مهمانان گفت :

جشن امروز یادآور قدمت چند صدساله دولت ماست که بسیاری از مردم و مذاهب را متحد کرده است.وی با اشاره به قدرت بزرگ روسیه در منطقه و جهان، افزود: قدرت دفاعی، علمی، فرهنگی، هنری و همه این‌ها ما را به یک قدرت ملی بزرگ تبدیل می‌کند.

سرکنسول فدراسیون  روسیه در رشت با بیان این مطلب که  امروز جهان در حال گذراندن دوران سخت و حساسی است، اظهار کرد :

همه ما به‌خوبی از حملاتی که کشورمان در معرض آن قرار دارد آگاه هستیم ازجمله اقدامات خصمانه بی‌سابقه‌ای که علیه روسیه اعمال می‌شود. این حملات خصمانه از تحریم‌های مالی و اقتصادی و حملات مجازی گرفته تا فشار مستقیم نظامی، سیاسی، ایجاد محرومیت گسترده که معرف تمدن روسی است و یک جنگ ترکیبی که توسط غرب به راه انداخته‌شده و آشکارا علیه روسیه در حال انجام است.

آقای وادوف فدراسیون روسیه  را کشوری منحصربه‌فرد با پتانسیل عظیم انسانی و منابع بالقوه کسب‌وکار و فناوری است، گفت: هرگونه تلاشی برای منزوی کردن، لغو کردن و حذف کردن روسیه از نقشه جهان به‌وضوح محکوم‌به شکست است.

به اذعان وی بدون کشور ما حل مشکلات جدی بین‌المللی غیرممکن است و چراکه درگیری‌های فزاینده تهدیدهایی همچون تروریسم، تکثیر سلاح‌های کشتارجمعی، جرائم سایبری، تغییرات اقلیم آب و هوایی و بسیاری موارد دیگر هرروز در حال افزایش هستند.

سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت  با بیان اینکه تهدیدات منطقه‌ای را همه همفکران ما در سراسر جهان که در شمار آن‌ها جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، به‌خوبی درک می‌کنند، خاطرنشان کرد :دشمن با واکنش متوازن به اقدامات روسیه برای حفاظت از منافع بنیادین، امتناع خود را از پیوستن به ائتلاف روس هراسی و تحریم‌ها نشان می‌دهد.

او روابط روسیه را  با کشورهای آسیا، آفریقا، خاورمیانه و آمریکای لاتین در قالب‌های مختلف در اولویت سیاست خارجی کشورش دانست و ادامه داد : ما با اکثریت جهان اشتراکات زیادی داریم ازجمله تصویر مشترک از جهان چندقطبی آینده و تعهد به اصول اساسی ارتباطات بین دولتی ازجمله اصلی‌ترین آن‌ها برابری حاکمیتی دولت‌ها خواهد بود.

او همچنین با تاکید بر اینکه کشور ما ثابت کرده است که یک شریک قابل‌اعتماد برای همه‌کسانی است که آماده همکاری بر اساس احترام متقابل و توازن منافع هستند، یاد آور شد :

ما به اهدافی که توسط رئیس‌جمهور پوتین در رابطه با جایگاه سیاست جهانی روسیه اعلام‌شده، پایبند هستیم.

آقای وادوف با ابراز همدری از سوگ ملت ایران به دنبال از دست دادن رییس جمهور و همرانشان در حادثه اخیر گفت :ما با اندوهی عمیق از خبر غم‌انگیز سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور محترم ایران جناب آقای ابراهیم رئیسی وزیر امور خارجه جناب آقای حسین امیر عبداللهیان و دیگر مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران مطلع شدیم.

او ابراز اطمینان کرد : ما اطمینان داریم که تداوم سیاست خارجی تهران با توجه به مشارکت فعال در سازمان همکاری شانگهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و در راستای منافع توسعه کریدور شمال جنوب حفظ خواهد شد.

سرکنسول فدراسیون روسیه  در ادامه این مراسم با شکوه روسیه با بیان اینکه در سال ۲۰۲۳ تحت ریاست روسیه به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، انگیزه جدی برای ادغام منطقه‌ای داده شد، اظهار کرد : موفقیت‌های اخیر شامل امضای توافقنامه تجارت آزاد در مقیاس کامل با ایران در دسامبر ۲۰۲۳ و تا پایان سال جاری ایران ممکن است وضعیت یک کشور ناظر را در اتحادیه اقتصادی اوراسیا به دست آورد.وادوف با اشاره به حذف دلار در معاملات بین روسیه و سایر دول، گفت: روند تبدیل به ارزهای ملی و شکل‌گیری روش‌های جایگزین پرداخت‌ها ادامه دارد و تقریباً می‌توان اعلام کرد که در تجارت با ایران تقریباً ۵۰ درصد راهبرد دلار زدایی محقق شده است.

او همچنین از ریاست بریکس فدراسیون روسیه در سال جاری خبر داد و یاد آور شد : ما با کشورهای عضو این سازمان مانند ایران، چین، هند، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تفاهم‌نامه‌های دوجانبه زیادی داریم که از تضمین امنیت گرفته تا اجرای پروژه‌های اقتصادی خاص از نمونه‌های آن است.

 

راهبرد جمهوری اسلامی توسعه روابط با فدراسیون روسیه  است

در جریان این مراسم استاندار گیلان ضمن تبریک روز ملی فدراسیون  روسیه به دولت و ملت روسیه و قدردانی از همکاری سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت با دستگاههای اقتصادی و فعالان اقتصادی گیلان به راهبرد جمهوری اسلامی ایران و نگاه رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور شهید در توسعه روابط با کشور روسیه  اشاره کرد گفت : سفر اخیر پریزیدنت پوتین به ایران و دیدار با مقام معظم رهبری و سفر سال گذشته رئیس جمهور شهید به روسیه و دیدار با آقای پوتین نشاگر روابط صمیمانه دو کشور و به اشتراک گذاشتن توانمندی های فرهنگی و اقتصادی با یکدیگر است .

دکتر عباسی حضور ایران در سازمان همکاریهای شانگهای ، بریکس و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را ناشی از موقعیت ایران در عرصه بین المللی و توسعه همکاری ها با کشور فدراسیون روسیه ارزیابی کرد و گفت :

سفر سال گذشته تیم اقتصادی گیلان به آستراخان و داغستان در راستای جهش همکاری های اقتصادی صورت گرفت و در این سفر تفاهم نامه های اقتصادی متعددی بین دو بخش خصوصی منعقد شده است.

وی توسعه زیرساخت های حمل و نقلی در بخش ریلی ، ، کشتیرانی و پتانسیل گیلان در برخورداری از  لاینرهای کشتیرانی و واز سویی وجود زیرساخت های اقتصادی و بازرگانی در  بنادر انزلی و کاسپین را بستری برای  تقویت روابط با کشور روسیه دانست و تصریح کرد : گیلان یکی از سکوهای مهم تجارت با روسیه است و به همین منظور تلاش ما توسعه روابط با کشور است.

آمادگی اتاق بازرگانی گیلان جهت گشترش فعالیت های اقتصادی با روسیه


رئیس اتاق بازرگانی گیلان هم در این مراسم با تبریک ویژه به مناسبت روز ملی روسی به نمایندگی از  پارلمان بخش خصوصی گیلان روز ملی فدراسیون روسیه را تبریک گفت.


قاسم رضائیان خطاب به سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت گفت :
این روز ملی نمادی از استقلال و پیشرفت کشور شما است که با افتخار به آن احترام می‌گذاریم.
فرصت را مغتنم می شمارم و‌ عنوان می دارم ، در راستای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین ایران و روسیه، ما می‌توانیم شاهد گسترش روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف باشیم.
رئیس اتاق بازرگانی گیلان ادامه داد : تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی، تبادل فرصت‌های سرمایه‌گذاری، و تشویق به همکاری‌های فناورانه در حوزه‌های مختلف از جمله فناوری هایتک ، همچنین حوزه های صنعتی ، برق و لجستیک و بخش کشاورزی و فرآورده‌های غذایی و نظایر می‌تواند از مهمترین گام‌های توسعه روابط دوجانبه باشد .
وی پیشنهاد کرد : بدین منظور پیشنهاد میکنم جلسات کارشناسی بررسی راههای توسعه همکاری و باتوجه ظرفیت منطقه آزاد انزلی حضور شرکت های روسی را در استان گیلان شاهد باشیم

 
وی در خاتمه اظهار کرد :در پایان اعلام میدارم اتاق بازرگانی با تمام ظرفیت آماده همه نوع همکاری می باشد
به امید پیروزی و‌ موفقیت در ایجاد یک جهان چند قطبی و ایجاد صلح و دوستی و آسایش ملت ها

 

گفتنی است در خاتمه این مراسم مهندس شوقی شهردار رشت به اتفاق آقای کارگر نیا رئیس شورای شهر رشت ، دکتر دوستار رئیس دانشگاه گیلان با سرکنسول به طور اختصاصی گفتگو کردند.

روز ملی روسیه برای گرامیداشت ۱۲ ژوئن سال ۱۹۹۰ میلادی (۲۲ خرداد ۱۳۶۹) است که اعلامیه استقلال دولتی روسیه، توسط نخستین کنگره نمایندگان مردم جمهوری سوسیالیستی فدرال روسیه شوروی به تصویب رسید.
این اعلامیه موجب صدور بیانیه های مشابهی توسط جمهوری های دیگر در شوروی سابق شد و سرانجام در اواخر دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی (دی ۱۳۷۰) منجر به فروپاشی اتحاد جمهوری های شوروی شد.
پس از حدود یکسال از صدور اعلامیه استقلال دولتی روسیه، انتخابات مردمی برگزار شد که در آن «بوریس یلتسین» به پیروزی رسید و نخستین رئیس جمهور روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد. از سال ۱۹۹۲ (۱۳۷۱ شمسی) به دستور یلتسین، این روز در تقویم ملی روس‌ها به عنوان روز ملی روسیه و تعطیل رسمی اعلام شد

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان