رشت امروز |متاسفانه این روزها به دنبال تعطیلی ناشی از حریق در بیمارستان قائم (عج ) ، فشار بار درمان به دیگر بیمارستان های شهر رشت وارد شده و سرگردانی بیماران را نیز به دنبال داشته است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت در دولت سیزدهم فقط در طی دو سال از فعالیت این دولت 16 هزار تخت بیمارستانی در کشور ایجاد شده است ،اما توزیع تخت های بیمارستانی در کشور با یک پراکندگی معنا داری روبو است ؛ لذا سرانه تخت بیمارستانی هم  به ازای هر یک هزار نفر جمعیت در ایران 5/2 تخت است که این عدد در گیلان پایین تر از نرم کشوری و 6/1 تخت بیمارستانی به ازای هر یک هزار نفر است.

در همین حال، سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، به سرانه تخت بیمارستانی در کشور اشاره کرد و گفت: سرانه تخت ما الان ۱.۸۸ تا ۱.۸۹ است و تا رسیدن به عدد ۲.۵، فاصله زیادی داریم.

وی در توضیح این موضوع که نسبت تخت بیمارستانی به جمعیت و سرانه‌ای که باید به آن برسیم، افزود: ما الان حدود ۱۶۰ هزار تخت بیمارستانی داریم و ۸۵ میلیون هم جمعیت داریم. این دو عدد را تقسیم بکنیم می‌شود ۱.۸۸ یا ۱.۸۹، به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت و تا عدد ۲.۵ تخت بیمارستانی، فاصله زیادی داریم.

به گفته وی کشورهای منطقه حالا عراق و افغانستان و این‌ها منظور نیست، حدود ۳ است و در اروپا حدود ۵ و کره و ژاپن این عدد ۱۰ هست. پس اینکه بعضی‌ها می‌گویند ضرورت ندارند حتماً نمی‌دانند که مفهوم این عدد و فاصله‌ها چیست.

وی افزود: ما باید خودمان را به عدد ۲.۵ برسانیم و به ازای هر ۸۵۰۰ تخت بیمارستانی که اضافه می‌شود یک دهم این عدد بالا می‌رود، یا به عبارت دیگر ۸۵ هزار تخت اگر بسازیم، یک واحد می‌رود بالا، ما الان یک و ۸۸، یا ۸۹ هستیم، تا ۲.۵ ببینید چند تا از این ۸۵۰۰ تخت بیمارستانی را باید بسازیم. بنابراین ما حتماً بایست این کار را بکنیم، اگر می‌خواهیم بحث درمانی کشور به استانداردهای جهانی برسد.

با تاسف در ایران برای هر هزار نفر فقط 1.8 تخت بیمارستانی موجود  می باشد . یعنی در این مورد،  کشور ایران جزء کشورهای محروم مانند کشورهای زیمباوه، بوتان، جامایکا، اردن ، بوتسوانا و مصر است.

کشورهای آلمان، اوکراین، موناکو، بلاروس بالاترین رتبه را در تخت بیمارستانی نسبت به دیگر کشورهای جهان از آن خود کرده اند که تعداد 8 تخت برای هر هزار نفر است.

.

با این حال چون در سال های اخیر بخش بهداشت و درمان قربانی کسری بودجه در کشور بوده است راهی  نیست تا بخش خصوصی در کشور توسعه یابد  ؛ در گیلان فقط 1200 تخت بیمارستانی در اختیار بخش خصوصی قرار دارد با این حال باز این استان به جهت سرانه تخت بیمارستانی در کشور از استان های فقیر کشور است و این آمار نشانگر آن است که اهمیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد بیمارستان ها ملموس است ؛ در همین دو هفته اخیر با آتش سوزی بیمارستان قائم ( عج ) بار درمان به دیگر بیمارستان های خصوصی رشت سرازیر شد تا جایی که یکی از بزرگترین بیمارستان های این شهر ظرفیت پذیرش حجم ورودی بیماران را نداشته است.

از انجا که بیمارستان قائم ( عج )  به تنهایی 250 تخت بیمارستانی بخش خصوصی گیلان را در اختیار دارد، عدم خدمت رسانی این مجموعه به بیماران قطعا موجب سرگردانی مردم در دیگر بیمارستان هایی خواهد شد که تحمل بار مضاعف درمان را ندارند و پیامد آن سرگردانی هایی دیگر را برای دیگر بیماران از جمله خانوداده های شهدا و ایثارگران و بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی به دنبال خواهد داشت چون بیمارستان قائم ( عج ) تنهای بیمارستان بخش خصوصی گیلان است که با همه بیمه های تکمیلی دارای قرار داد است و بیمه های دی برای خانواده های شهدا و جانبازان و بیمه های حافظ و آتیه سازان و .. از بیمه هایی هستند که دارای افراد تحت پوشش قابل توجهی هستند و بیمارستان قائم به جهت منشور اخلاقی و انسانی و عدم نگاه صرفا اقتصادی به بخش درمان  در سال های اخیر که اوج آن دوران کرونا بوده است با داشتن قرار داد پوشش بیمه های تکمیلی به بیماران خدمت رسانی کرده است.

اما حریق 29 خرداد موجب شده است تا کلیه فعالیت های درمانی بیمارستان قائم (عج ) متوقف شود و تا امروز این مرکز همچنان چشم انتظار دستور راه اندازی مجدد از سوی مسوولان باشد.

بیمارستان قائم (عج ) اکنون آماده خدمت رسانی به جامعه است و امید است دستگاه قضایی استان که هوشمندانه و آگاهانه حسن جریان امور را نظارت دارد با همان نگاه عادلانه و دلسوزانه زمینه فعالیت مجدد بیمارستان قائم ( عج ) را فراهم نماید.

بیمارستان قائم ( عج ) نه تنها یک بیمارستان بلکه یک مجموعه معظم کارآفرینی است که زمینه اشتغال 935 کارگر ، کارمند و کادر درمان را به صورت مستقیم فراهم کرده ؛علاوه بر این 250 پزشک گیلانی نیز در قائم (عج ) مشغول بکار هستند.

امروز بسیاری بر این واقف هستند که تعطیلی بیمارستان قائم ( عج ) و یا هر بیمارستان دیگر در رشت بخشی از شریان قلب درمان استان را مسدود خواهد کرد و با رسیدگی دیر هنگام به درمان خطر مرگ محتمل است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان