رشت امروز |پس از آن که مسعود پزشکیان توانست در انتخابات ریاست جمهوری بر رقیب خود، سعید جلیلی پیروز شود، مطابق پیش‌بینی‌هایی که می‌شد بازار‌های مالی کشور واکنش مثبتی نشان دادند. این وضعیت در بازار طلا نیز اتفاق افتاد، اما قیمت‌ها آن طور که انتظار می‌رفت کاهشی نشد. «محمد کشتی آرای» عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران دلیل این واکنش بازار طلا را نوسان افزایشی طلا در بازار جهانی می‌داند که مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار داخلی شده است.

////////تلاقی امیدواری و رکود در بازار طلا/ اثر مثبت انتخابات بر قیمت سکه خنثی شد/ رکود دو ماهه در انتظار بازار طلا / پیش بینی قیمت طلا و سکه

پس از آن که مسعود پزشکیان توانست در انتخابات ریاست جمهوری بر رقیب خود، سعید جلیلی پیروز شود، مطابق پیش‌بینی‌هایی که می‌شد بازار‌های مالی کشور واکنش مثبتی نشان دادند. در استقبال از رئیس جمهور جدید دلار که در راس همه این بازار‌ها قرار دارد وارد شیب نزولی شد و برای یک روز به کانال ۵۸ هزار تومانی برگشت. بورس نیز به رغم ابهاماتی که در نتیجه انتخابات بود، از یک روز قبل به استقبال از پیروزی پزشکیان رفته بود و روز شنبه با اعلام نتایج آرا، کاملا سبزپوش شد. این وضعیت در بازار طلا نیز اتفاق افتاد، اما قیمت‌ها آن طور که انتظار می‌رفت کاهشی نشد.

بر این اساس طلای ۱۸ عیار در روز یکشنبه، دومین روز پس از انتخابات همچنان در دامنه ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرسه زد. سکه امامی نیز همچنان بالای ۴۱ میلیون قرار دارد؛ هرچند که در لحظه تنطیم این گزارش حباب آن در حال کاهش است. «محمد کشتی آرای» عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران دلیل این واکنش بازار طلا را نوسان افزایشی طلا در بازار جهانی می‌داند که مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار داخلی شده است.

افزایش ۶۰ دلاری انس جهانی طلا

محمد کشتی آرای درباره تغییرات ناشی از انتخابات به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: واکنش بازار‌ها به انتخاب آقای پزشکیان بسیار مثبت بود. این واکنش مثبت در کاهش قیمت ارز نیز دیده شد. در حالی که پیش از انتخابات قیمت دلار بالای ۶۰ هزار تومان رفته بود بعد از این رویداد به زیر ۵۹ هزار تومان کاهش پیدا کرد، اما این کاهش قیمت ارز خیلی به افت قیمت طلا و سکه منجر نشد، موضوعی که علت آن افزایش حدود بین ۵۰ تا ۶۰ دلاری قیمت جهانی طلا بود، یعنی این افزایش باعث شد که کاهش بیشتری در بازار طلای داخلی نداشته باشیم.

به گفته او البته باید تاکید کرد قیمت سکه روز سه شنبه گذشته ۴۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده، اما الان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است. اگر افزایش قیمت در بازار جهانی طلا اتفاق نمی‌افتاد طبیعتا ما شاهد کاهش بیشتر قیمت طلا و سکه بودیم و سکه به زیر ۴۰ میلیون تومان برمی‌گشت؛ بنابراین می‌توانیم بگوییم که واکنش بازار طلا نیز به موضوع انتخابات مثبت بوده است.

انتخابات انگلستان سکوی پرتاب طلای جهانی شد

به گزارش اقتصاد ۲۴ به نقل از سایت کیتکو، طلا سرانجام در هفته گذشته از رکود تابستانی خود خارج شد، زیرا داده‌های ضعیف اشتغال به موشک فلز زرد کمک کرد تا بار دیگر به سطح قیمت ۲۴۰۰ دلار نزدیک شود. داده‌ها حاکی از تضعیف بازار کار در ایالات متحده بود و صورتجلسه فدرال رزرو تمایل کمی به افزایش نرخ‌ها را نشان می‌داد.

در تعطیلات روز استقلال آمریکا، فلز زرد در فاصله چند دلاری از بالاترین سطح جدید خود روند صعودی داشت. سپس، معامله‌گران صبح جمعه بازگشتند تا تأیید قطعی آنچه را که داده‌های قبلی هفته به آن‌ها گفته بود دریافت کنند. اشتغال، طبق گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه ژوئن، واقعاً در حال تزلزل بود. نرخ بیکاری به طور غیرمنتظره‌ای به ۴.۱ درصد افزایش یافت. همه این‌ها کافی بود تا طلا بالای ۲۳۹۰ دلار برسد.

کشتی آرای در گفتگو با اقتصاد ۲۴ در توضیح وضعیت معاملات طلای جهانی، اما به مورد دیگری نیز اشاره می‌کند. به باور او افزایشی که در قیمت جهانی طلا اتفاق افتاد تحت تاثیر اتفاقات سیاسی جهان بود. تغییر دولت انگلستان باعث شد قیمت طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم، این چهار فلز گرانبها با افزایش همراه شود. طبیعتا انتخابات آمریکا نیز بر آینده این فلز اثرگذار خواهد بود، اما فعلا زود است که راجع به آن صحبت کرد. هنوز حدود چهار ماه انتخابات آمریکا زمان هست.

رکود تقاضای طلا با شروع ماه محرم 

این فعال بازار طلا در ادامه با اشاره به وضعیت تقاضا در بازار طلای داخلی تصریح می‌کند: بازار طلا یک بازار سنتی است و الان روز‌های آغازین ماه محرم را سپری می‌کنیم. طبیعتا ما این دو ماه را مانند سال‌های گذشته که با رکود همراه بوده، امسال نیز دوباره تجربه خواهیم کرد، اما به طور کلی با اعلام آمادگی سخنگوی اتحادیه اروپا برای همکاری با دولت آقای پزشکیان و تبریک سران بسیاری از کشور‌ها قبل از اینکه تحلیفی انجام شود خودش یک علامت مثبت برای اقتصاد و بازارهایی چون دلار است که قیمت بقیه کالا‌ها وابسته به آن است. به نظر من هم این امیدواری محقق خواهد شد که وضع اقتصادی کشور تغییر کند و ما به مرور زمان در شرایط بهبود قرار خواهیم گرفت.

پیش بینی برقراری ثبات در بازار طلا

او در پیش بینی قیمت طلا به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: اگر ما روند و وضعیت ارز را در شرایط فعلی که نشان دهنده افزایش ارزش پول ملی است همچنان داشته باشیم، این می‌تواند جای امیدواری باشد. می‌توانیم این فکر را کنیم که بازار دارد به سمت ثبات پیش می‌رود. اگر نوساناتی هم باشد تحت تاثیر نوسانات قیمت جهانی طلا است و الا بازار ارز با توجه به اینکه در بحث صادرات کالا‌ها و خدمات و حتی مسئله نفت امیدواری‌هایی وجود دارد، ثباتی برقرار خواهد شد و این می‌تواند برای بازار طلا نیز مطلوب باشد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان